Bez kategorii

Dbaj o zdrowie, bo zimą się opłaca

• Zakładki: 72


Utarło się już stwierdzenie, że okres zimowy nie sprzyja rozwojowi fizycznemu. Brak słońca, krótki dzień i zimno – to nie jedyne, ale główne argumenty z jakimi się najczęściej spotykamy. Mówimy tedy najczęściej byle do wiosny. Stajemy się mniej energiczni, tracimy dobre samopoczucie, przybieramy na wadze. Brak ruchu sprzyja też bólom kręgosłupa, powodowanym długim siedzeniem, często w nieodpowiedniej pozycji. Jak temu zaradzić? Jak sprawić by wiosną nie być zmuszonym „odbudowywać” formy fizycznej?


Zima to dobry czas na ruch na zewnątrz. Powietrze jest rześkie, nie przegrzewamy się tak szybko, a oddychanie chłodniejszym powietrzem dobrze wpływa na sen.
Aktywność fizyczna zimą ma mnóstwo plusów. Przede wszystkim zachowujesz dobrą formę i wiosną nie musisz „nadrabiać” swojej kondycji.

Dlaczego warto uprawiać sport zimą


Plusy wynikającej z zimowej aktywności:
• trenując na zewnątrz nie należy obawiać się przeziębienia, wręcz przeciwnie. Organizm wspaniale się hartuje, a system odpornościowy działa jeszcze bardziej sprawnie. Należy jednak pamiętać o odpowiednim ubraniu, które będzie chronić zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem organizmu.
• Śnieg leżący na ścieżkach wcale nie musi być traktowany jako przeszkoda. To wyzwanie i czynnik, który sprzyja jeszcze bardziej intensywnej pracy mięśni. Zimowe warunki panujące na zewnątrz zmuszają organizm do bardziej wytężonej pracy. Dzięki temu pozwalają jeszcze efektywniej pracować nad swoją wytrzymałością i kondycją fizyczną.
• Ćwiczenia na dworze w zimie są więc doskonałą okazją, aby dotlenić swój organizm. To idealny sposób na to, aby zredukować skutki niedoboru tlenu takie jak senność czy powracające bóle głowy. Tego typu trening pozytywnie wpłynie też na pracę mózgu zapewniając lepszą koncentrację i efektywniejsze działanie.


Jakie formy aktywności wybierać?

Spacery
…to znakomita opcja dla początkujących. Do spaceru wystarczą dobre buty (nieprzemakalne) oraz odpowiednie ubranie. Jak się ubierać zimą – o tym piszę niżej.
Nordic walking
Ta forma aktywności coraz częściej uprawiana przez Polaków, w różnych warunkach atmosferycznych. Zimą jest nawet przyjemniejsza, szczególnie na łonie natury.
Łyżwy
W każdym mieście średniej wielkości znajdziecie lodowisko – jeśli nie kryte – to otwarte. Najczęściej nie musisz kupować łyżew – wystarczy je wypożyczyć. To doskonały sposób na poprawę kondycji, dobry sen i sympatyczne spędzanie czasu ze znajomymi.
Bieganie
Wiele osób, które biegają od lat uważa, że bieganie zimą jest znacznie lepsze i efektywniejsze. Łatwiej się oddycha, a krew szybciej zaczyna krążyć, dzięki czemu mamy więcej energii.

Jak się ubrać?

Wybierając się na dwór zimą trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze. O nieprzemakalnych butach już wspomniałem.
Najlepiej sprawdza się ubiór na tzw. cebulkę. Mając na sobie kilka warstw zawsze można, którąś z nich zdjąć, aby zachować komfort termiczny. Osoby, które ćwiczą już dłużej z reguły lepiej potrafią dopasować ubiór do panujących warunków pogodowych i rodzaju uprawianej aktywności. Na początek warto ubierać się tak, aby po wyjść na zewnątrz odczuwać lekki dyskomfort. Należy mieć na uwadze, że ciało w trakcie ćwiczeń się rozgrzewa co sprawia, że zapomnimy o odczuwanym początkowo chłodzie. Przed zimnem należy osłonić cale ciało, w tym głowę, dłonie, kostki, łydki oraz szyję.
Polecane są ubrania termoaktywne, które będą stanowić skuteczną warstwę izolacyjną. W trakcie uprawiania sportu ciało się poci, dlatego powinny one również odprowadzać na zewnątrz wilgoć. Mokra od potu koszulka powoduje spadek temperatury, przez co zdecydowanie łatwiej się przeziębić. Ze względu na niską temperaturę często zakładamy na siebie zarówno bieliznę termiczną, bluzę lub polar i jeszcze kurtkę. Mimo kilku warstw ubrania nie powinny krępować ruchów, aby swobodnie można było wykonać cały trening. Zewnętrzna warstwa powinna być wodoodporna na wypadek opadów śniegu lub deszczu ze śniegiem.


Zimą można praktycznie uprawiać wszystkie sporty. Problem tkwi najczęściej w naszej głowie i … zimnie. Dlatego warto pomyśleć o pozytywnym nastawieniu. Bo przecież w grę wchodzi nasze zdrowie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
104 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *