Motoryzacja

Wentylacja garażu – o czym należy pamiętać?

• Zakładki: 85


Garaż jest miejscem nie tylko, gdzie trzymamy samochód, ale też może pełnić rolę warsztatu majsterkowicza. Dlatego tak ważna jest jego wentylacja. I w tym przypadku należy stosować zapisy, które znajdują się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Jak więc wentylować garaż i o czym należy pamiętać?

Wentylacja w garażu nieogrzewanym o czym należy pamiętać?

Sposób wentylacji garażu zależy od tego, czy ta przestrzeń jest ogrzewana, czy też nie. W garażu nieogrzewanym wentylacja odbywa się otworami wentylacyjnymi, które należy umieścić w drzwiach garażowych bądź też w przeciwległych ścianach bocznych. Trzeba tutaj pamiętać, że jeden otwór powinien znajdować się przy podłodze, natomiast drugi blisko stropu. Nie można umieszczać otworów na tej samej wysokości, gdyż wtedy powietrze będzie uciekało przez otwór wywiewny, a to oznacza, że garaż nie będzie wentylowany w całości. W garażu nieogrzewanym wentylację można wykonać montując otwory w ścianie, które następnie zabezpiecza się kratami. 

Jak powinna wyglądać wentylacja garażu ogrzewanego?

Wentylacja garażu ogrzewanego jest bardzo ważna dla zapewnienia bezpieczeństwa, ale też wygody użytkowania. Jednocześnie w takim garażu znajduje się wentylacja grawitacyjna z kominem wentylacyjnym. Oczywiście ten komin musi być wyprowadzony ponad dach. W niektórych przypadkach sama wentylacja grawitacyjna nie jest wystarczająca i nadal pojawia się wilgoć. Dlatego alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej jest mechaniczna, gdzie stosuje się wentylator wyciągowy. Umieszcza się go w jednym z otworów wentylacyjnych w ścianie. Taki wentylator może wyciągnąć powstałe spaliny i zanieczyszczenia. Należy jeszcze pamiętać, że garaż powinien być oddzielony od części mieszkalnej szczelnymi drzwiami. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą COMAIR dobra wentylacja.     

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
96 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *