Motoryzacja

Jak działają hamulce w samochodzie?

• Zakładki: 51


Ogólna wiedza o tym, w jaki sposób działają hamulce w samochodzie, może przydać się każdemu kierowcy. Być może nigdy nie będziesz musiał ingerować w ten układ i będziesz zlecał to wykwalifikowanym mechanikom. Warto jednak, abyś przynajmniej znał podstawy. To pomoże Ci zorientować się, gdy z Twoim pojazdem będzie działo się coś niepokojącego. 

Z pewnością nikomu nie trzeba uświadamiać tego, że sprawny układ hamulcowy to jeden z najważniejszych aspektów działającego samochodu. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie prędkości jazdy lub zatrzymanie się, gdy zajdzie taka potrzeba. To szansa na bezpieczną jazdę i unikanie wypadku czy kolizji. 

Układ hamulcowy – budowa

Układ hamulcowy składa się z wielu rozmaitych elementów. Wszystkie części zamienne do niego i nie tylko znajdziesz na stronie https://intercars.pl/s/lp-czesci-zamienne/. Dostępny tam asortyment oferowany jest w wyjątkowo atrakcyjnych cenach, pozwalając Ci szybko i skutecznie uporać się z każdą awarią. 

Klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, pompa hamulcowa, pedał hamulca i inne elementy

Czas przejść do budowy układu hamulcowego. Składa się on z wielu elementów, które pełnią różnorodne funkcje. Poniżej opisaliśmy najważniejsze z nich, wraz z krótką charakterystyką:

  • klocki hamulcowe – montowane w zaciskach hamulcowych. Składają się z dwóch elementów, po jednym z każdej strony tarczy hamulcowej; 
  • tarcze hamulcowe – montowane do piast kół, obracają się wraz z nimi w trakcie jazdy. Mają kształt metalowego dysku; 
  • zaciski hamulcowe – znajdują się w nich są elementy wykonawcze układu. Montowane do zwrotnicy koła, doprowadzane są do nich przewody hamulcowe. Mają kształt metalowych walców; 
  • przewody hamulcowe – podzielone na sztywne i elastyczne. Pierwszymi transportowany jest płyn hamulcowy do kół. Drugie łączą sztywne przewody z zaciskami hamulcowymi; 
  • pompa hamulcowa – tłoczy płyn hamulcowy po naciśnięciu pedału hamulca, wzywając do działania hamulce; 
  • płyn hamulcowy – składa się ze specjalnych składników oraz środków antykorozyjnych. Dzięki niemu cały układ prawidłowo działa;
  • pedał hamulca – jego naciśnięcie decyduje o rozpoczęciu procesu hamowania, jego intensywności i sile. 

Hamulce w sklepie w InterCars pochwalić się mogą wysoką jakością i niezawodnością. Znajdziesz tam wszystkie części układów hamulcowych, których potrzebujesz. Zamówisz je błyskawicznie bez wychodzenia z domu. Dzięki temu Twój samochód będzie nadal niezawodny i w pełni bezpieczny. 

Układy wspierające system hamulcowy

 Aby hamulce działały prawidłowo, stworzono szereg układów, wykorzystywanych przez producentów samochodów. W zależności od marki i segmentu pojazdów, wymienić w tej kategorii można m.in. układy: 

  • ESP (zapobiegający nad- i podsterownemu poślizgowi); 
  • ASR (zapobiega poślizgowi kół napędzanych); 
  • ABS (chroni przed blokowaniem kół); 
  • układ chroniący przed kolizją czy wypadkiem. 

Jak działają hamulce tarczowe?

Zasada działania hamulca nie jest aż tak skomplikowana, jak mogłoby Ci się wydawać. Kiedy chcesz zmniejszyć prędkość, naciskasz pedał hamulca. Gdy to robisz, pompa hamulcowa rozpoczyna proces tłoczenia płynu hamulcowego, a wtedy zaczyna działać urządzenie służące do zwiększania jego ciśnienia. 

Substancja płynie kolejno przez sztywne i elastyczne przewody hamulcowe, po czym trafia do zacisku. Następuje wysunięcie tłoczka z zacisku w wyniku powstałego ciśnienia. Klocki hamulcowe zostają dociśnięte do tarczy, gdzie następuje tarcie powierzchni roboczych tych dwóch części. Tak w praktyce rozpoczyna się hamowanie, a w wyniku tarcia samochód zatrzymuje się lub zaczyna zwalniać. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
132 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *