Motoryzacja

Przewody hamulcowe do motocykli

• Zakładki: 34


Przewód hamulcowy jest elementem układu hamulcowego. Naciśnięcie dźwigni hamulca przez motocyklistę powoduje wytworzenie się ciśnienia w układzie, które następnie przez tłoczki i przewody jest przenoszone na elementy cierne. Te zaciskając się na tarczach hamulcowych, powodują wytracanie prędkości i w efekcie zahamowanie pojazdu. Budowa układu hamulcowego w motocyklu różni się od tego, który spotykamy w pojazdach czterokołowych. Dla zapewnienia dobrych właściwości jezdnych jednośladu układ musi charakteryzować się niską masą, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wytrzymałości.

Jakie są rodzaje przewodów hamulcowych?

Przewody hamulcowe możemy podzielić ze względu na to, z jakiego materiału zostały wykonane, na sztywne i elastyczne. Przewody elastyczne wykonane są z gumy i montowane są zazwyczaj tam, gdzie elementy układu wykazują ruch względem siebie. Taki rodzaj połączenia, dopasowując się do wzajemnego ułożenia komponentów, zapobiega rozszczelnieniu układu.

Przewody sztywne produkuje się z metali niepodlegających korozji, takich jak miedź, mosiądz, czy stal ocynkowana. Odznaczają się znacznie wyższą przeżywalnością niż gumowe odpowiedniki. Jednakże mimo ich dużej wytrzymałości, prędzej czy później może zaistnieć konieczność ich wymiany, czy to w wyniku uszkodzenia, czy po prostu wieloletniej eksploatacji.

Wymiana przewodów hamulcowych

Aby jazda motocyklem była komfortowa i przede wszystkim bezpieczna, warto kontrolować stan przewodów hamulcowych w pojeździe. Zabierając się za zakup nowych przewodów, należy zwrócić uwagę na parametry produktu, tak aby był on dopasowany do naszego motocykla. Niektórzy motocykliści wybierają przewody hamulcowe na wymiar, które wykonywane są na specjalne zamówienie.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelek gumowych i węży hydraulicznych –  firmą POLWENT Częstochowa http://polwent.com.pl/

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *