Zdrowie

Jak dbać o zdrowe kości?

• Zakładki: 37


Profilaktyka układu kostnego jest ważna i korzystna w każdym wieku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zadbać o zdrowe kości, by zapobiec chorobom i zabezpieczyć szkielet przed nadejściem starości czy menopauzy.

Po pierwsze – dieta

Nie ma mowy o profilaktyce układu kostnego bez stosowania zdrowej diety, bogatej w witaminy i minerały. Szczególnie ważnym elementem spożywanej żywności jest wapń, który znajduje się m.in. w tradycyjnym mleku krowim, a także innym nabiale. Na tę kwestię powinni zwrócić szczególną uwagę weganie. Mimo spożywania tofu, brokułów, jarmużu i innych produktów roślinnych bogatych w wapń konieczne może się okazać suplementowanie tego składnika. Spożycie odpowiedniej ilości białka ma za zadanie dostarczyć organizmowi również kolagen.

Po drugie – ruch

Współczesny tryb życia z dużą ilością czasu spędzanego na siedzeniu zdecydowanie nie sprzyja zdrowiu kości. Aby zapobiec chorobom układu kostnego, pamiętaj o codziennym ruchu. Wystarczą delikatne ćwiczenia takie jak spacerowanie, brzuszki w domu na macie. Tego typu ruch pobudza tworzenie się masy kostnej. Jeśli lubisz biegać – świetnie. Pamiętaj jednak o zakładaniu wygodnego obuwia, i to nie tylko do ćwiczeń.

Po trzecie – suplementy

Weganie i inne osoby na dietach eliminacyjnych powinny zapoznać się z opcją suplementowania składników, których w ich jadłospisie jest za mało. Bardzo ważna jest chociażby witamina D, i to w połączeniu z wapniem. Korzystny dla zdrowych kości jest także duet witamin D + K – np. w rozszerzeniu witamina D3 plus K2 – ponieważ ta druga zwiększa biodostępność pierwszej.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sklep.bio-med.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
39 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *