Zdrowie

Zalety treningu z użyciem sztangi z obciążeniem. Poznaj opinię ekspertów z firmy Gipara

• Zakładki: 31


Odpowiednio ułożony trening z użyciem sztangi z obciążeniem pozwala pracować nad każdą grupą mięśni. Jako że sztanga może być używana na różne sposoby – od przysiadów, przez wyciskanie, na podskokach skończywszy – tego typu trening zastępuje większość maszyn dostępnych w siłowni. Poznaj korzyści płynące z ćwiczeń ze sztangą. 

Wielką zaletą sztangi z obciążeniem jest jej elastyczność, rozumiana jako możliwość używania sztangi do różnych ćwiczeń. To narzędzie treningowe sprawdzi się zarówno w kulturystyce, olimpijskim podnoszeniu ciężarów, jak i trójboju siłowym oraz crossficie.  Niezależnie od tego, jaki rodzaj treningu preferujesz, zawsze możesz uczynić sztangę jednym z jego elementów. 

Sztanga z obciążeniem pozwala na stopniowe zwiększanie masy mięśniowej 

Głównym celem treningu ze sztangą jest budowanie siły i masy mięśniowej. Tak zwane progresywne przeciążenie, czyli zwiększanie intensywności ćwiczeń z treningu na trening (zwiększanie ciężaru, ilości serii lub powtórzeń) pozwala na bardziej zrównoważony przyrost masy, bez zahamowania progresu i ryzyka kontuzji. 

Ćwiczenia ze sztangą z obciążeniem pozwalają zwiększyć siłę mięśni 

Trening z użyciem sztangi jest bardziej różnorodny niż trening z hantlami. Na dodatek pozwala na ustawienie ciała w pozycji, w której możesz efektywniej podnosić cięższe obciążenie. Ćwiczenia z użyciem obu rąk umożliwiają równomierne rozłożenie ciężaru na prawą i lewą stronę ciała, co ułatwia pchanie i ciągnięcie ciężkiej sztangi, jednocześnie zmuszając ciało do większego wysiłku. 

Trening całego ciała

Sztanga z obciążeniem jest wszechstronnym sprzętem, który pozwala na kompleksowy trening całego ciała lub też celowanie w konkretne grupy mięśni. Nie musisz korzystać z różnych sprzętów, by osiągnąć określony cel. Ćwiczenia ze sztangą takie jak przysiady, martwy ciąg czy też wyciskanie usprawniają siłę funkcjonalną, pozwalając na poprawienie wyników sportowych i zmniejszenie ryzyka kontuzji w życiu codziennym. 

Większa pewność siebie 

Trening oporowy ze sztangą przyczynia się do zwiększenia pewności siebie. Dzięki sile, którą nabywasz, ćwicząc ze sztangą z obciążeniem, wiele czynności w życiu codziennym wykonujesz z mniejszym wysiłkiem, co sprawia, że czujesz się bardziej sprawny, a to z kolei przyczynia się do zwiększenia pewności siebie. Zwiększanie poziomu trudności ćwiczeń i radzenie sobie ze stawianymi sobie wyzwaniami sprawia, że człowiek czuje się spełniony. 

Sztanga z obciążeniem to część profilaktyki osteoporozy

Kiedy podnosisz ciężary, zwiększasz mineralną gęstość swoich kości, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. W ten sposób zapobiegasz osteoporozie. Im większa gęstość kości, tym mniejsze ryzyko jej wystąpienia.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
80 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *