Hobby

Jaki sprzęt fitness powinien się znaleźć w domowej siłowni? Odpowiadają eksperci z firmy SportsArt

• Zakładki: 47


Jeśli brak możliwości odwiedzania siłowni w czasie pandemii doprowadził do zmiany twoich nawyków ćwiczeniowych i w końcu dojrzałeś do myśli o stworzeniu domowej siłowni, czas znaleźć sprzęt fitness odpowiadający twoim potrzebom. Zanim zaczniesz odwiedzać sklepy sprzedające sprzęt sportowy, zastanów się, jaki cel ćwiczeniowy chcesz osiągnąć. Od tego będzie zależeć wybór odpowiedniego sprzętu. Nie bez znaczenia jest również wielkość pomieszczenia, które zamierzasz przekształcić w domową siłownię.  

Średnia wielkość domowej siłowni wynosi między 4,5 m² a 7,5 m².  Absolutne minimum, zapewniające swobodę ruchów, to pomieszczenie o wymiarach 2,5 × 3 m. Dokonaj stosownych pomiarów, by potwierdzić lub zweryfikować swoje plany w zakresie zakupu sprzętu fitness. Może okazać się, że nie będziesz mieć miejsca na sprzęt, który planowałeś kupić. Poniżej lista kilku sprzętów fitness, które mogą być bardzo przydatne w domowej siłowni. 

Mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń to bardzo ważny element wyposażenia domowej siłowni.  W zależności od rodzaju maty może być wykorzystywana do ćwiczeń fitness, pilates, gimnastyki, a także jogi.  Pozwala na zadbanie o sylwetkę bez konieczności sięgania po ciężki sprzęt. Sprawdza się do lekkich ćwiczeń, które mogą stanowić przerywnik pomiędzy sesjami wymagającymi większego wysiłku. Jeśli wybierzesz mniej siłową formę ćwiczeń, czyli jogę, zainwestuj w wałek zwany bolsterem. Zapewni on bezpieczeństwo podczas wykonywania asan leżących i prawidłowe ułożenie tułowia, a co za tym idzie kręgosłupa.

Sprzęt fitness: hantle i stojak 

Jeśli chcesz poprawić swój wygląd i kondycję, warto zdecydować się na trening siłowy. Pozwala on na zwiększenie masy mięśniowej, a także wytrzymałości organizmu. Rozpoczęcie pracy nad wyglądem mięśni brzucha, nóg, rąk i grzbietu wymaga użycia hantli i regulowanej ławeczki. Zadaj o zestaw hantli składający się z lekkich, średnich i ciężkich ciężarów. Aby móc odpowiednio przechowywać sprzęt, zakup stojak w kształcie litery A. 

Taśmy oporowe

Badania pokazują, że taśmy oporowe aktywują mięśnie prawie tak samo skutecznie, jak ciężary. Warto zaopatrzyć się w ten sprzęt, aranżując domową siłownię.  Trening z taśmami nie tylko wzmacnia mięśnie i zwiększa siłę oraz elastyczność stawów, ale i rozwija zmysł równowagi, a ponadto przyczynia się do wyszczuplenia sylwetki. 

Sprzęt fitness: rower stacjonarny lub spinningowy 

Spokojny trening na rowerze stacjonarnym, który poprawia kondycję i wydolność sercowo-naczyniową, pozwala spalić zbędne kalorie, czy intensywny trening na rowerze spinningowym, pozwalający pracować nad całym ciałem lub poszczególnymi partiami mięśni, a ponadto zrzucić zbędne kilogramy? Niezależnie od tego, co wybierzesz, każdy typ roweru znakomicie odnajdzie się w domowej siłowni. Wybierając rower, zwróć uwagę na maksymalne dopuszczalne obciążenie tego sprzętu fitness, a także możliwości regulacji. To ważne, jeśli z urządzenia ma korzystać kilka osób. Regulacja siodełka, kierownicy czy też zapięcia pedałów powinna być szybka i odbywać się bez narzędzi. 

Pełnowymiarowy sprzęt fitness: bieżnia

Jako że każda rewolucja zaczyna się od kroku, warto zadbać o to, aby w domowej siłowni znalazła się bieżnia.  Tego typu sprzęt fitness pozwala na bieganie lub chodzenie niezależnie od pogody. To sposób na trening cardio angażujący nie tylko mięśnie dolnych partii ciała. Ćwiczenia cardio wzmacniającą serce i płuca, a także pobudzają układy: oddechowy i krążenia do intensywnej pracy, czyli pompowania większej ilości krwi bogatej w tlen. Bieżnia pozwoli ci na wzmocnienie mięśni biodrowo-lędźwiowych, które dbają o odpowiednią postawę kręgosłupa, mając wpływ na prawidłową pracę rąk i nóg. Dzięki regularnemu korzystaniu z bieżni poprawisz siłę i twardość mięśni ud oraz łydek i tym samym swoją wytrzymałość. To również sposób na poprawienie mobilności i zminimalizowanie ryzyka kontuzji kolana. Chcąc osiągać jak najlepsze wyniki, warto zdecydować się na zakup bieżni z możliwością pochylenia pasa. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
36 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *