Hobby

Rękawice taktyczne pełne czy bez palców – który model warto wybrać? Podpowiadają eksperci z firmy Zbrojownia

• Zakładki: 158


Rękawice taktyczne zostały zaprojektowane tak, aby chronić dłonie i nadgarstki przed uszkodzeniami mechanicznymi, jednocześnie nie ograniczając sprawności palców. Tego typu rękawice stanowią obowiązkowy element wyposażenia żołnierza. Sprawdzają się również przy wielu innych aktywnościach outdoorowych, które wymagają zwinności i precyzji. Na rynku istnieje modeli rękawic taktycznych, które różnią się między sobą materiałem, konstrukcją i funkcjonalnością. Podejmując decyzję o zakupie, w pierwszej kolejności trzeba rozstrzygnąć, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze – wersja z pełnymi palcami czy też bez palców. Przyjrzymy się zaletom i wadom obu rozwiązań. 

Rękawice taktyczne pełne czy bez palców – który model jest najlepszy?

Wybór odpowiedniego modelu rękawic taktycznych zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Rękawice pełne są bardziej wytrzymałe i chronią dłonie przed uszkodzeniami mechanicznymi lepiej niż modele bez palców, jednak mogą ograniczać swobodę ruchu, więc nie zawsze sprawdzą się tam, gdzie wymagana jest precyzja. Natomiast modele bez palców są lżejsze i pozwalają na wykonywanie zadań, które wymagają precyzji lub kontaktu z niewielkimi przedmiotami. 

Rękawice pełne – zalety 

 • Większy poziom ochrony w przypadku kontaktu z ostrymi przedmiotami lub upadkiem.  
 • Znakomicie sprawdzają się w chłodnym środowisku, chroniąc dłonie przed odmrożeniem i drętwieniem palców z powodu zmniejszonego przepływu krwi pod wpływem działania niskich temperatur.
 • Zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do środka rękawic. 
 • Niezależnie od warunków atmosferycznych zapewniają dobrą przyczepność i lepszą chwytliwość niż dłonie bez ochrony narażone na działanie śniegu, deszczu, błota itp.

Rękawice pełne – wady

 • Mogą być mniej wygodne w użytkowaniu letnią porą niż rękawice bez palców – wiele zależy od materiału, z jakiego wykonano rękawice.
 • Oferują dużo mniejszy poziom zręczności niż wersja bez palców. 

Rękawice bez palców – zalety 

 • Chronią dłonie przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także upadkami, nie ograniczając zręczności palców. 
 • Znakomicie sprawdzają się w strzelectwie, gdyż nie ograniczają działania palców w momencie pociągania za spust lub zmiany magazynków.  
 • Zapewniają wysoką ochronę dłoni i nadgarstków podczas wielu czynności o różnym stopniu intensywności, nie ograniczając możliwości korzystania z telefonu, tabletu i innych elekronarzędzi. 
 • Ze względu na swoją formę sprawdzają się podczas intensywnych ćwiczeń, a także letnią porą. 

Rękawice bez palców – wady

 • Palce nie są chronione przed zadrapaniami i otarciami.
 • Oferują mniej ciepła i izolacji, więc nie należy ich stosować w przypadku aktywności w bardzo niskich temperaturach. 
 • Nie chronią przed chemikaliami lub ogniem.

Jak dbać o rękawice taktyczne, aby służyły długo?

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, musisz przestać kilku zasad, by rękawice taktyczne służyły ci przez wiele sezonów. Przede wszystkim należy je regularnie czyścić i konserwować. Do czyszczenia należy używać specjalnych środków do skóry, a do konserwacji impregnatów. Po każdym użytkowaniu rękawice powinny być wysuszone i przechowywane w suchym miejscu. Jeśli rękawice są uszkodzone, należy je natychmiast naprawić lub wymienić.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
128 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *