Hobby

Jaki plecak militarny wybrać?

• Zakładki: 26


Wybierasz się na wyprawę survivalową, bushcraft, obóz harcerski, wędrówkę po górach i lasach? Jesteś miłośnikiem militariów? Przeczytaj artykuł, w którym omówiliśmy dwa popularne rodzaje plecaków militarnych. Wybierz ten, który bardziej odpowiada Twoim potrzebom i charakterowi czekającej Cię wyprawy. Zapraszamy!

Plecak wojskowy „kostka”

Jednym z najbardziej znanych plecaków militarnych, i to nie tylko w środowisku wojskowym, jest kostka, zwana także tornistrem wojskowym bądź chlebakiem. Jest to nieoficjalna nazwa plecaka, z którego aż do końca XX wieku korzystało Wojsko Polskie. Wzięła się z unikalnego wyglądu plecaka, który przypomina kostkę właśnie. Ma usztywnione klapy i boki, dzięki czemu niezależnie od zawartości zachowuje pierwotny kształt. Kiedy plecak wyszedł z wojskowego użycia, trafił w ręce użytkowników zafascynowanych militariami. Sprawdził się zarówno w harcerstwie, jak i w turystyce. Chętnie kupowały go także młodzieżowe subkultury.

Kostka jest plecakiem pojemnym, wytrzymałym na obciążenia, w wysokim stopniu odpornym na uszkodzenia mechaniczne, dobrze zabezpieczającym zawartość. Zapina się ją przede wszystkim paskami i metalowymi klamrami. Wnętrze podzielone zostało na praktyczne komory, dzięki czemu przenoszone w kostce przedmioty nie mieszają się ze sobą.

Plecak militarny na wyprawy wojskowe

O ile kostka świetnie sprawdzi się podczas krótkich wypraw i przenoszenia umiarkowanej liczby przedmiotów, o tyle w przypadku kilku- czy kilkunastodniowych wypraw militarnych bądź survivalowych o wiele lepiej wypadnie duży plecak wojskowy. Jest to model pojemniejszy i wytrzymalszy, a także w wysokim stopniu funkcjonalny, nierzadko wyposażony w system MOLLE umożliwiający maksymalną personalizację plecaka. Doskonałe przykłady modeli plecaków militarnych znajdziesz m.in. w ofercie firm Wisport (plecak Sparrow II), Mil-Tec (plecak US Assault), Royal (plecak Tactical Backpack).

Podobnie do kostki taki plecak jest w wysokim stopniu odporny na trudne warunki zewnętrzne – nie tylko uszkodzenia mechaniczne, ale i niesprzyjającą pogodę. Ma kieszenie klasyczne, ukryte i siatkowe, organizer, przegrody, w tym przegrodę na system hydracyjny, system cyrkulacji powietrza, szelki i paski ułatwiające noszenie i rozkładające ciężar plecaka na cały korpus. Nie jest to akcesorium, które sprawdzi się w harcerstwie, jako tornister szkolny czy torba młodzieżowa. Za to na kempingu czy survivalu będzie jak znalazł.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Morowo.com.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
51 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *