Długotrwały stres, nieprawidłowa dieta, zaburzenia hormonalne, choroby przewlekłe i inne czynniki mogą prowadzić do bezsenności. Ona z kolei pogłębia stres i pogarsza higienę życia coodziennego. Jak poradzić sobie z zaburzeniami snu na własną rękę? Sprawdź!
Zaburzenia snu a strefy w domu
W ostatnich latach przyrost osób zgłaszających bezsenność wynika z sytuacji wywołanej pandemią i konieczności pracowania zdalnego. Kiedy zaciera się granica między strefami prywatną (domową) i zawodową (biurową, tymczasowo zdalną), mózg przestaje kojarzyć łóżko z odpoczynkiem i snem. Bardzo ważne jest więc, by podzielić dom na strefy i zacząć ich przestrzegać. W idealnej sytuacji sypialnia stanowi osobny pokój – przeznaczony wyłącznie do spania.
Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz
Pomocą w zaburzeniach snu są specjalne akcesoria do łóżka. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się kołdra obciążeniowa łagodząca lęki i uspakajająca. Pod głową warto mieć wyprofilowaną poduszkę ortopedyczną wymuszającą prawidłową postawę ciała w trakcie snu. Zwróć też uwagę na inne akcesoria ortopedyczne, np. wałek między nogi czy pod kolana.
Suplementacja melatoniny
Popularnym i skutecznym suplementem na bezsenność jest melatonina. Wykorzystuje się ją w zaburzeniach snu m.in. u osób zmieniających strefę czasową, pracujących na zmiany, niewidomych. Dodatkowo można wspomóc się wyciszającymi ziołami wypijanymi wieczorem przed planowanym pójściem spać. Są to np. rumianek, waleriana, melisa, męczennica cielista, chmiel. Uwaga! Naparu z chmielu nie należy mylić z napojem alkoholowym – piwem. Picie alkoholu przynosi przeciwny skutek, sen po nim nie regeneruje organizmu.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.
Zdj. Shutterstock