Hobby

Jak kupić pierwszy strój harcerza ZHP?

• Zakładki: 39


Przygotowujesz się do zostania harcerzem bądź niebawem będzie nim Twoje dziecko? Sprawdź, jak wybrać pierwszy mundur harcerski organizacji ZHP. Sprawdź listę elementów garderoby i dodatków, o które musisz zadbać, by pasować do drużyny. Pamiętaj jednak, by skonsultować je wcześniej z drużynowym – każda drużyna ma swoje kolory czy rodzaj nakrycia głowy!

Co wchodzi w skład stroju harcerza?

Strój harcerza ZHP różni się w zależności od płci, za to nie wykazuje różnic pomiędzy mundurami harcerza i zucha. Damski mundur jest szary, męski zielony. Na górze obie płcie noszą koszulę lub bluzę, na dole zaś dziewczyny mają spódnice, chłopcy spodenki. Opcjonalne są damskie spodenki czarne, męskie długie spodnie czarne bądź khaki.

Jeżeli chodzi o nakrycie głowy, do wyboru są beret, rogatywka, kapelusz, furażerka. Do najpopularniejszych należą rogatywka i beret. Ta pierwsza ma kolor zbieżny z mundurem, a więc szary dla dziewczyn i zielony dla chłopaków. Z kolei berety dostępne są w wielu różnych kolorach i nosi się je spójne w obrębie drużyny.

Dodatki do stroju harcerza

Aby uzupełnić strój harcerza, potrzebne Ci będą dodatki. Należą do nich m.in. przypinka z lilijką do nakrycia głowy, naramienniki do zakładania pagonów drużynowych (i na późniejszym etapie przyczepiania odznak), chustka. Ta ostatnia powinna być dostosowana do oficjalnego koloru drużyny, podobnie jak beret, nie należy więc kupować jej bez konsultacji z drużynowym. Do zapinania chusty służą pierścień i suwak – do wyboru przez drużynę. Istotne znaczenie ma też sznur funkcyjny, który jako obowiązkowy dodatek dla harcerzy z funkcją przekłada się przez lewe ramię. Barwę analogicznie dostosowuje się do drużyny. Kolejne dodatki to pas (inny dla harcerzy dziewczyn i chłopaków, inny dla zuchów), buty, kolorowe getry drużynowe, opcjonalnie wywijki.

Koniecznie zapytaj drużynowego, czy potrzebne są również inne dodatki lub naszywki.

Jakie przypinki dla nowych harcerzy?

Świeżo upieczony harcerz – już odziany w swój pierwszy mundur, ale jeszcze przed złożeniem przyrzeczenia – nad lewą kieszonką koszuli może przypiąć lilijkę, koniecznie w kolorze srebrnym. (Co istotne, zuch nie przypina tutaj niczego). Kiedy już złoży przyrzeczenie, otrzyma na to miejsce krzyż harcerski. Z kolei w dolnej części kieszonki przyszywa się koniczynkę WAGGGS u dziewczyn bądź lilijkę WOSM u chłopców. Oczywiście to nie koniec ozdób na kieszeni, bo fabrycznie zostały tam wszyte dwie dekoracje: logo ZHP oraz flaga Polski.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Morowo.com.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
79 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *