Praca i kariera

Śrubokręty dla elektryków – mocne, trwałe i niezawodne

• Zakładki: 167


Praca elektryka nie jest łatwa. Wymaga precyzji, wiedzy, ale też stosowania właściwych narzędzi. Na pewno należy zakupić odpowiednie śrubokręty. Tutaj możliwości jest dużo. Na pewno doskonałym wyborem są modele z izolacją VDE. Konieczny jest również śrubokręt płaski. W tym przypadku końcówka jest dość charakterystyczna. Przypomina małą łopatkę. 

Takie śrubokręty dla elektryków pasują do śrubek z wgłębieniem w kształcie charakterystycznej kreski na łebku. Na wyposażeniu powinien znaleźć się śrubokręt gwiazdkowy. Jak sama nazwa wskazuje ma on końcówkę w kształcie gwiazdki. Zatem pasuje też do śrubek o takiej końcówce. Nieco trudniejszy wybór jest w przypadku śrubokrętów krzyżakowych. 

Wynika to z faktu, że występują dwa główne typy takie jak PH czy też PZ. PH pasują do śrubek, które mają na główce wgłębienie w kształcie krzyżyka, natomiast śrubokręty krzyżakowe PZ posiadają szersze wgłębienia. Pasują do śrub, które mają na gnieździe krzyżyk, a między ramionami dodatkowe wyżłobienie. Ciekawym wyborem do dosyć specjalistycznych prac są śrubokręty z grzechotką. Pozwalają one na odkręcenie śruby bez odrywania śrubokręta. Są niezwykle funkcjonalne, a przy tym trwałe. 

Śrubokręty dla elektryka – niezawodne w każdej pracy

Wiele osób zastanawia się, jakie jest podstawowe narzędzie elektryków i oczywiście jest to śrubokręt. To narzędzie monterskie powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Trzeba tutaj zwrócić uwagę na wykonanie części chwytnej, najlepiej dwukomponentowe. Nie należy wybierać modeli z zagiętym grotem, gdyż mogą wydłużyć pracę. 

Możecie wybrać także wkrętaki z rękojeścią wykonaną z dwóch materiałów. Najlepiej jeżeli materiał bazowy jest trwały i wytrzymały. Natomiast drugi materiał powinien zapewniać wyprofilowanie i wygodę. Dlatego dobrze jeżeli drugim materiałem jest elastometr. Dostępne są także warianty, które posiadają specjalne oparcie na kciuk, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę pracy. Im większa siła dokręcania i odkręcania, tym oczywiście lepiej. Ważny jest także grot, który powinien być głęboko wpuszczony w rękojeść. Dzięki temu będzie trudny do wyłamania, czy też złamania.

Można wybrać grot ze stali, która posiada naprawdę dobre parametry użytkowe. Grot powinien być hartowany, co zapewnia większą odporność na stępienie, ale też wykrzywienie końcówki. 

Zatem odpowiedni wybór śrubokrętu ma kluczowe znaczenie dla wygody i efektywności pracy elektryka. Wszędzie tam, gdzie występuje napięcie należy stosować wkrętaki elektrotechniczne, które zwiększają bezpieczeństwo. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar Polska: http://solar.pl/.      

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
213 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *