Praca i kariera

Rodzaje osuszaczy powietrza do kompresora

• Zakładki: 55


Instalacja sprężonego powietrza nie obejdzie się bez osuszacza. Ponieważ temperatura punktu rosy w instalacji jest wyższa od powietrza atmosferycznego, dochodzi do kondensacji pary wodnej. Zadaniem osuszacza powietrza sprężonego jest wyeliminowanie wody i pary wodnej z przewodów instalacji. Bez niego sprzęt mógłby ulec korozji lub zamarzaniu, co doprowadziłoby do awarii całego systemu i przestoju w pracy. Osuszacz powietrza do kompresora zmniejsza także ilość niepożądanych substancji, poprawiając wydajność działania.

Wśród osuszaczy sprężonego powietrza wyróżnia się urządzenia membranowe, adsorbcyjne oraz ziębnicze. Osuszacz powietrza do kompresora membranowy usuwa nadmiar wilgoci poprzez membranę. To rozwiązanie cechuje się cichą pracą i niskimi kosztami eksploatacji. Osuszacz adsorpcyjny wyposażony jest w zbiornik wypełniony adsorbentem, przez który przechodzi sprężone powietrze. Modele ziębnicze zmniejszają wilgotność powietrza poprzez chłodzenie. Następuje ono w obiegu chłodzącym za pomocą sprężarki i wymiennika ciepła.

Najpopularniejszy osuszacz powietrza do kompresora

Najczęściej stosowanym osuszaczem sprężonego powietrza jest osuszacz chłodniczy. Wybierany jest on ze względu na wysoką skuteczność i wydajność oraz niskie koszty. To urządzenie umożliwia zastosowanie niższego ciśnienia na sprężarce ze względu na niskie straty ciśnienia. Przekłada się to na jego energooszczędność.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą TECHEM – http://sprezarki-techem.com.pl/.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
109 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *