Praca i kariera

Rodzaje aparatury i automatyki przemysłowej

• Zakładki: 41


Aparatura przemysłowa i automatyka obejmuje wiele różnorodnych urządzeń, które współpracując ze sobą, mogą zapewnić efektywne i bezpieczne działanie nawet najbardziej złożonym systemom. Do ich najpopularniejszych rodzajów powszechnie wykorzystywanych w przemyśle należą sprzęty zasilające, przekaźniki, urządzenia zabezpieczające, urządzenia do kompensacji mocy biernej i wiele innych.

Urządzenia zasilające

Urządzenia zasilające to podstawa każdego złożonego systemu, w którym konieczne jest wymienianie jednego rodzaju energii elektrycznej na inny. Wyróżnia się także transformatory, których działanie jest nieco inne – przekazują one ten sam rodzaj energii elektrycznej pomiędzy dwoma lub więcej obwodami. Zarówno zasilacze, jak i transformatory są projektowane tak, aby sprostać różnym potrzebom użytkowników. Z tego względu dostępne na rynku produkty różnią się między sobą rozmiarami i docelowym przeznaczeniem. Wyróżnić można m.in. transformatory 1- i 3-fazowe, autotransformatory, zasilacze DC, przetwornice AC, zasilacze UPS czy agregaty prądotwórcze.

Przekaźniki w automatyce

Aparatura przemysłowa obejmuje wiele różnorodnych produktów. Wśród nich można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów, które są niezbędne do zapewnienia poprawnego funkcjonowania całego systemu. Mowa tu m.in. o przekaźnikach, czyli urządzeniach, które mają możliwość otwierania i zamykania obwodu elektrycznego. Przekaźniki znaleźć można niemal wszędzie. Są one nieodłącznym elementem każdej maszyny czy układu sterowania.

Systemy automatyki zabezpieczeniowej

Systemy automatyki zabezpieczeniowej to układy, których zadaniem jest wykrywanie wszelkich stanów zakłóceniowych oraz efektywne zapobieganie ich skutkom. Bardzo niebezpieczne są m.in. przeciążenia sieci, obniżenie napięcia, zwarcia oraz wzrosty i obniżenia częstotliwości. Systemy automatyki zabezpieczeniowej muszą charakteryzować się przede wszystkim szybkością działania, czułością i selektywnością, dyspozycyjnością oraz pewnością i niezawodnością.

Kompensacja mocy biernej

W przypadku większości urządzeń, z sieci pobierana jest przez nie energia czynna i bierna. Pierwsza z nich służy do zamiany na pracę użyteczną, natomiast energia bierna pulsuje pomiędzy źródłem energii i odbiornikiem. Choć jest ona niezbędna do poprawnego działania urządzeń, jej naddatek jest bardzo niekorzystny. Z tego powodu na rynku znaleźć można wiele urządzeń, zaprojektowanych z myślą o kompensacji mocy biernej. Są to przede wszystkim kondensatory i dławiki.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Solar.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
30 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *