Hobby

Proporce harcerskie – co warto o nich wiedzieć?

• Zakładki: 37


Proporczyki i proporce harcerskie są tradycyjnym symbolem organizacji harcerskich, a także zuchowskich. Pierwotnie były one używane do identyfikacji drużyn i ich działań, pozwalając członkom pokazać swoją dumę z grupy, do której przynależą. Dziś wiele osób zbiera proporce harcerskie jako sposób na upamiętnienie swojego czasu w harcerstwie.

Jak wygląda proporzec harcerski?

Typowy proporzec harcerski składa się z dwustronnej płachty materiału, a także drzewca, do którego materiał ten powinien zostać przymocowany. Materiałowa część proporca to trójkątna flaga, a materiał, z którego jest ona wykonana w większości przypadków jest lekką tkaniną, takiej jak bawełna lub poliester (choć mogą się zdarzyć również warianty wykonane z czegoś cięższego, choć nie do przesady – w końcu nadal całość musi pełnić rolę flagi, a nie opadać pod własnym ciężarem nawet przy mocnym wietrze).

Proporzec zazwyczaj w większości przypadków posiada oficjalne logo lub godło organizacji harcerskiej wydrukowane po jednej stronie. Oczywiście może również zawierać inne symbole, grafiki lub tekst – na przykład nazwę zastępu harcerskiego (bądź też drużyny lub szczepu), do której dany proporzec przynależy.

Wymiary proporców harcerskich

Długość boków proporca harcerskiego różni się w zależności od rozmiaru całkowitego. Krawędzie są zwykle wykończone szwem, aby zapobiec strzępieniu się i zapewnić trwałość. Harcerski proporzec może być zawieszony w różnych miejscach, takich jak sala spotkań, kemping, a nawet w czyimś domu, aby pokazać wsparcie dla wybranej grupy harcerskiej. Oprócz jego dekoracyjnego uroku, jest to symbol honoru i szacunku dla harcerzy, którzy osiągnęli pewne kamienie milowe w swojej organizacji.

Warto jeszcze dodać, że choć powyżej wspomnieliśmy o proporcach trójkątnych, to możliwe jest występowanie proporców w innych kształtach, a i sam sposób mocowania tego rodzaju flagi zależy od drużyny, do której należy.

Symbolika proporca harcerskiego

Proporce harcerskie są istotnym elementem poczucia przynależności do konkretnej jednostki – drużyny bądź zastępu – i w związku z tym często stają się elementem różnych zwyczajów harcerskich. Co ciekawe, w samym harcerstwie prawo korzystania z proporca często obwarowywane jest dodatkowymi wymaganiami, a gdy zostanie już przydzielony, wybiera się osobę za niego odpowiedzialną (zwykle chorążego).

Nie tylko harcerstwo

Proporce występują nie tylko w harcerstwie i często stają się elementem rozmaitych kolekcji, w ramach których zbiera się różne ich warianty.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Morowo.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
242 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *