Karate jest czymś więcej niż tylko sztuką walki. Ciekawym wyborem jest karate Shotokan, gdzie właśnie sposób walki wyraża intencję umysłu. Jest to jeden z najpopularniejszych stylów karate na świecie. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej.
Karate Shotokan – jakie są jego założenia?
Jak już wiecie karate Shotokan jest czymś więcej niż samoobroną. Ten rodzaj można określić jako sztukę wojenną, która opiera się na blokach, unikach i zadawaniu ciosów przy zachowaniu odpowiedniej koordynacji ruchów. Trzeba jednak pamiętać, że karate Shotokan wymaga też zachowania dyscypliny. Według założeń największym przeciwnikiem karateki jest on sam i dlatego zawsze musi walczyć ze swoimi słabościami. Musi też podnosić zdolności koncentracji oraz skupienia. Ciało i umysł mają stanowić tutaj nierozerwalną całość. Karateka wykonując dany ruch musi pamiętać o głównej dewizie Shotokan, która brzmi: „zaczynaj blokiem i kończ blokiem”.
Jak wygląda trening karate Shotokan?
Trening Shotokan nie jest łatwy. Składa się z trzech części i każda z nich ma tak samo duże znaczenie. Pierwsza z nich to ćwiczenia z zakresu pozycji, które wykonuje się z maksymalną siłą i szybkością. Drugim etapem jest ćwiczenie układu ciosów i walka z nieistniejącym przeciwnikiem. Trzecią częścią jest już sparing. Trzeba pamiętać jeszcze o tym, że karate Shotokan nie wiąże się w żadnym wypadku z agresją. Wymaga odpowiedniego postępowania i kierowania się wartościami. Zatem jest to styl życia, który uczy pokory, pokonywania trudności, a w dopiero w ostateczności walki z przeciwnikiem. Karateka musi pamiętać, że tylko w ostateczności może wykorzystywać swoje umiejętności. Samodyscyplina i kształtowanie swojego charakteru pełni tutaj kluczową rolę. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Warszawskie Centrum Karate: karate.com.pl.
Fot. Shutterstock