Hobby

Jakie obciążenie wybrać do treningu? Podpowiadają specjaliści z firmy Gipara

• Zakładki: 27


Trening siłowy jest ważnym elementem zdrowego stylu życia.  Jeśli planujesz poprawić swoją sylwetkę, a także zwiększyć siłę mięśni i ogólną sprawność fizyczną, musisz zadbać o wybór odpowiedniego obciążenia. Tylko właściwie dobrany sprzęt pozwoli na osiągnięcie pożądanych rezultatów. Jego wybór będzie zależeć od celu treningu, poziomu sprawności i doświadczenia treningowego. W tym artykule przedstawimy wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego obciążenia do treningu.

Jak wybrać odpowiednie obciążenie do treningu siłowego?

Przede wszystkim należy określić swój poziom zaawansowania. Osoby początkujące powinny zaczynać od lekkich obciążeń i stopniowo je zwiększać, aby uniknąć kontuzji. Błędem jest dobieranie obciążenia do swej maksymalnej siły. Takie podejście kończy się nadwyrężeniem mięśni. Dobrym wyborem będzie sztanga z obciążeniem 10 i 15 kg. Osoby o średnim stopniu zaawansowania mogą sięgnąć zarówno po talerze o wadze 15, jak i 20 kg. Warto również posiadać zestaw mniejszych obciążeń – od 2,5 do 10 kg – by móc sterować obciążeniem sztangi wraz ze wzrostem umiejętności i siły. Doświadczeni ciężarowcy mogą sięgać po talerze olimpijskie o wadze 25 kg i większej, by móc podnosić sztangę z obciążeniem nawet 80-100 kg.  Kolejnym ważnym czynnikiem jest cel treningu. Jeśli celem jest budowa masy mięśniowej, obciążenie powinno być wystarczająco duże, aby wymusić na mięśniach pracę i rozwój. Jeśli chodzi o poprawę siły i wydolności, obciążenie powinno być dostosowane do poziomu zaawansowania. Można je stopniowo zwiększać. 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem sztangi z obciążeniem?

Jeśli chcesz ćwiczyć efektywnie i bezpiecznie, musisz baczniej przyjrzeć się sprzętowi. Nie możesz ograniczać się wyłącznie do wielkości obciążenia. Przed zakupem sztangi z obciążeniem zwróć uwagę na jej wydajność, wytrzymałość na rozciąganie, rodzaj materiału i radełkowanie.  

Wytrzymałość na rozciąganie

Przed dokładaniem kolejnych talerzy, trzeba zastanowić się, ile wytrzyma sztanga z obciążeniem, zanim się wygnie lub złamie? Wytrzymałość sztangi to jej zdolność do przeciwstawiania się pękaniu i łamaniu. Im większa wytrzymałość, tym dla ciebie lepiej. Dzięki temu sprzęt posłuży dłużej. Jak ją sprawdzić? Na ogół znajdziesz parametry na stronie producenta. 

Wydajność 

Kupując sztangę, musisz również zwrócić uwagę na jej wydajność, czyli granicę plastyczności. Dowiedz się, jak bardzo możesz obciążyć sprzęt, zanim się odkształci. 

Materiał wykonania 

Większość tego typu sprzętu zrobiona jest ze stali. Na rynku można spotkać sztangi z odpornego na uszkodzenia mechaniczne uretanu, które pozwalają na bezpieczne użytkowanie. Po tej materiał sięgają profesjonaliści. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by osoba dopiero zaczynająca przygodę z ciężarami również zaopatrzyła się w tak solidny sprzęt.

Radełkowanie 

Radełkowanie to krzyżowe zagłębienia na powierzchni uchwytu, które pozwalają na lepsze trzymanie sztangi. Radełkowanie pasywne (standardowe) sprawdza się przy rekreacyjnym podnoszeniu ciężarów. Radełkowanie agresywne jest niezbędne w sztangach trójbojowych, gdzie mamy do czynienia z większymi ciężarami, a ruchy wykonywane przez sportowca są wolniejsze. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
45 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *