Praca i kariera

Dlaczego warto zainwestować w prasę krawędziową CNC?

• Zakładki: 33


W halach produkcyjnych potrzebne są urządzenia i maszyny specjalistyczne, które doskonale sprawdzają się w wykonywaniu pewnych operacji technologicznych. O ile tokarki i frezarki CNC stają się już normą w każdej dużej fabryce, o tyle wciąż mało mówi się o prasie krawędziowej CNC. Tymczasem tego typu urządzenia także są bardzo potrzebne, a właściwy zakup może szybko przynieść nadprogramowe zyski. Dlaczego warto inwestować w prasy krawędziowe CNC?

Czym jest prasa krawędziowa CNC?

Warto zacząć od określenia, czym jest prasa krawędziowa CNC? Wbrew pozorom działanie takiego urządzenia nie jest tak proste. Świadczy o tym choćby ilość stopni swobody (dostępnych osi), jakie posiada prasa krawędziowa. Oprócz osi Y1 i Y2, odpowiadających za równomierne opuszczanie belki oraz równomierny nacisk, wyróżnić można jeszcze osie X, R, Z1 oraz Z2. Aby uzyskać powtarzalne detale z dużą dokładnością wymiarową, synchronizacja wszystkich parametrów pracy musi być na bardzo wysokim poziomie. Dlatego warto postawić na sterowanie numeryczne, nazywane CNC. Pozwala ono na tworzenie programów, opartych o modele 2D (rzadziej w tym przypadku będą to modele 3D), a następnie automatyczne przeprowadzanie wszystkich operacji technologicznych.

Korzyści ze stosowania prasy krawędziowej CNC

Jak sterowanie numeryczne przekłada się na konkretne, namacalne korzyści z użycia prasy krawędziowej CNC?

  • Znaczne przyśpieszenie wykonywanych operacji poprzez pełną automatyzację procesu. Optymalizacja programu pozwala uzyskać produktywność nieosiągalną na ręcznych urządzeniach.
  • Wysoka powtarzalność wymiarowa. Program jest za każdym razem powtarzany z dokładnością do dziesiątych części milimetra, a prasa krawędziowa kontroluje znacznie więcej parametrów, niż mógłby sprawdzać operator. Wpływa to na dokładność wykonywanych detali.
  • Mniejsza ilość braków. Człowiek popełnia błędy skutkujące wykonaniem elementu poza granicami tolerancji. W przypadku programu cyfrowego popełnienie błędu jest praktycznie niemożliwe.

Nie wiesz, czy w Twojej firmie sprawdzi się prasa krawędziowa. W CHM Polska Maszyny do obróbki metalu pracują doświadczeni pracownicy, którzy chętnie doradzą optymalne rozwiązanie dla Twojego procesu technologicznego z użyciem prasy krawędziowej.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
68 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *