Praca i kariera

Dlaczego okulary ochronne są niezbędne w wielu pracach?

• Zakładki: 36


Bezpieczeństwo w pracy jest najważniejsze. Dlatego należy szukać takich rozwiązań, które je zapewnią. Niewątpliwie w pracach remontowych czy budowlanych, spawalniczych i w laboratoriach niezbędne jest stosowanie nie tylko ubrań ochronnych,  ale także okularów ochronnych. Czym powinny się charakteryzować i na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Ochrona oczu – co trzeba wiedzieć? 

W pracach remontowych czy budowlanych, choćby podczas cięcia czy frezowania, powstają kurze czy pyły, a także pojawiają się odpryski, które są nie tylko niebezpieczne dla układu oddechowego, ale także dla oczu. Niezbędne jest więc stosowanie okularów ochronnych, które powinny być najwyższej jakości. W żadnym wypadku nie mogą one zmniejszać widoczności. Kolejnym ważnym elementem jest wentylacja. Dodatkowo warto, by takie okulary posiadały boczne osłony. Oczywiście ważna jest także soczewka, która powinna być lekka. Kolejnym ważnym elementem jest wyprofilowana oprawka. Powinna ona dopasowywać się do twarzy, a dzięki temu zapewniać maksymalną ochronę dla oczu. Nie można również zapominać o trwałości i odporności na zarysowania. Okulary muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

Kiedy należy stosować okulary ochronne? 

Okulary ochronne mogą mieć soczewki szare bądź też żółte. Te modele szczególnie sprawdzają się do prac spawalniczych. Dobrym wyborem są okulary o stopniu zaciemnienia wynoszącym 5 DIN. Zapewniają one ochronę także przed promieniowaniem. Jak wiadomo podczas spawania wytwarzane są odpryski i okulary powinny być na tyle trwałe, iż owe odpryski ich nie uszkodzą. Można wybrać np. takie z poliwęglanu. Niewątpliwie wzrok człowieka jest jednym z najważniejszych zmysłów, dlatego wszędzie tam, gdzie pojawiają się jakiekolwiek zagrożenia dla oczu trzeba stosować okulary ochronne. Są one elementem ochrony indywidualnej. Należy również pamiętać, że takie okulary powinny być noszone również podczas szlifowania ścian czy sufitów, a także w miejscach, gdzie istnieje ryzyko mechanicznego uszkodzenia wzroku. Dodatkowo w pracach z niebezpiecznymi substancjami istnieje ryzyko uszkodzenia wzroku na skutek rozbryzgów, dlatego i w takich miejscach trzeba stosować okulary ochronne. Dobrą ofertę można znaleźć na stronie: http://bhpstar.pl/okulary

Normy bezpieczeństwa jakie powinny spełniać okulary ochronne

Okulary ochronne powinny być nie tylko wykonane z wytrzymałych materiałów. Powinny zapewniać również wygodę. Oczywiście dobre okulary ochronne spełniają określone normy. Dobrze jeżeli są zgodne z europejską normą EN 166. Jeżeli prowadzicie prace spawalnicze, cięcie pilnikiem, ale również żłobienie łukiem elektrycznym, to Wasze okulary powinny spełniać normę EN 169. Zawarte są w niej wymagania dotyczące współczynnika przepuszczania dla filtrów, które służą do ochrony wzroku. Ważnym atutem jest powłoka odporna na parowanie. Okulary powinny gwarantować możliwość rozpoznawania kolorów. Tam, gdzie występuje silne promieniowanie, a mianowicie promieniowanie nadfioletowe konieczne jest stosowanie okularów spełniających normę EN 170. W wielu pracach istnieje ryzyko narażenia wzroku na zjawisko olśnienia, które także stanowi poważne zagrożenie. Wszędzie tam, gdzie owo ryzyko występuje powinny być stosowane okulary ochronne spełniające normę EN 172. Warto wybierać okulary ochronne wszędzie tam, gdzie występują potencjalnie szkodliwe czynniki dla wzroku. Artykuł powstał przy współpracy z firmą BHP STAR: https://bhpstar.pl/.        

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
118 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *