Praca i kariera

Co wyróżnia elementy SMD?

• Zakładki: 38


SMD to podzespoły stosowane w montażu powierzchniowym, które wyróżnia niewielki rozmiar, dlatego są bardzo chętnie wykorzystywane przez wiele firm z branży elektronicznej. Czym dokładnie charakteryzują się elementy SMD? Szereg ważnych informacji przedstawiamy w niniejszym poradniku.

Komponenty SMD – co warto o nich wiedzieć?

Elementy SMD są wykorzystywane w montażu powierzchniowym (SMT – ang. surface-mount technology). SMT to rodzaj montażu, który polega na umieszczaniu elementów elektronicznych na płytce z nadrukowanym obwodem. 

Cechą charakterystyczną komponentów SMD jest fakt, iż mają one bardzo niewielkie rozmiary, mają płaskie obudowy oraz są wyposażone w końcówki lutownicze umiejscowione na boku obudowy. Przykładem podzespołów SMD są m.in. oporniki, tranzystory, kondensatory, układy scalone. 

Tym, co wyróżnia komponenty SMD, jest również fakt, iż są one bardzo wrażliwe na wyładowania elektrostatyczne bądź występowanie zjawiska przepięć. Z tego powodu osoby decydujące się na ich montaż powinna pracować w środowisku ochrony ESD (ang. electro-static discarge). ESD zapewnia ochronę półprzewodników przed zniszczeniem a także wpływa na obniżenie kosztów produkcji kontraktowej. Ponadto wpływa również na zwiększenie jakości wytworzonych wyrobów. 

Jak wygląda montaż podzespołów SMD?

Montaż elementów SMD może być realizowany całkowicie automatycznie jak i ręcznie. Bez względu na to, jaki typ montażu jest wybierany, bardzo istotne jest używanie precyzyjnej lutownicy. Podzespoły SMD montuje się do płyty z nadrukowanym obwodem – wykorzystuje się do tego celu specjalne kleje lub pasty lutownicze. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Masser Profesjonalny montaż SMD i THT

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *