Myśląc o wybudowaniu systemu, który będzie odprowadzać wodę deszczową i roztopową z części działki blisko domu, od razu nasuwają się jej najważniejsze elementy, takie jak rury drenarskie i studzienki rewizyjne. Warto pamiętać jednak, że nie mniej istotne dla prawidłowego działania obręczy drenarskiej są też geowłóknina i żwir wokół rur drenarskich. Co warto o nich wiedzieć?
Geowłóknina drenarska a pozostałe elementy drenażu
Specjalna geowłóknina drenarska odgrywa bardzo ważną rolę w całym systemie odwodnieniowym. Rura drenażowa, którą owinięto taką włókniną, jest zabezpieczona przed przedostawaniem się piasku do wnętrza rury. Dzięki temu deszczówka lub woda z roztopów, która przecieka przez piasek do drenażu, nie będzie zamulana. Tym samym zmniejszy się ryzyko zatykania się rur drenarskich.
Co ważne, czystość wody i brak zatorów można kontrolować w studniach rewizyjnych, do których doprowadzane są rury drenarskie w geowłókninie. Takie studnie powinny znajdować się w każdym narożniku budynku i być przykryte pokrywą dość łatwą do zdjęcia.
Żwir do obsypania rur drenarskich
Rury drenażowe trzeba umieścić w specjalnych wykopach wokół budynku. Ich spadek powinien wynosić od 0,5 do 1,5%. Idealne wymiary wykopu wynoszą 50 cm szerokości i 75 cm głębokości. Rury należy posadowić na żwirze o średnicy około 25 mm i symetrycznie całe obsypać żwirem, tak aby żwirowa obręcz miała około 20 cm grubości. Zamiast żwiru możesz wykorzystać także tłuczeń. Warstwa ta ma za zadanie nie tylko ustabilizować rury, lecz także zabezpieczyć je przed wodą gruntową.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Plastmetix.
Fot. Shutterstock