Praca i kariera

Jak znaleźć pracę za granicą?

• Zakładki: 60


Emigracja zarobkowa od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Polacy, wyjeżdżają z kraju w poszukiwaniu lepszej pracy i wyższego standardu życia. Obecnie, w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą w Polsce liczba wyjeżdżających rośnie. Gdzie szukać pracy? Co zrobić, aby wyjazd był bezpieczny?

Dlaczego Polacy szukają pracy za granicą?

Emigracja zarobkowa ma wiele przyczyn. Jak pokazują badania, najczęstszą przyczyną wyjazdów są kwestie finansowe. Zarobki w Niemczech, Holandii czy Danii są dużo wyższe niż w Polsce, a to pozwala na godne życie. Kraje europejskie oferują również lepsze perspektywy rozwoju zawodnego i lepsze warunki socjalne. Młodzi ludzie łączą pracę za granicą ze zwiedzaniem i poznawaniem innych kultur. Część osób wyjeżdża, ponieważ nie może znaleźć satysfakcjonującej pracy w kraju. Najczęściej na wyjazd decydują się osoby z zawodowym i średnim wykształceniem, mieszkańcy małych miast i wsi, gdzie perspektywy rozwoju są znikome. Polacy chętnie wyjeżdżają do Niemiec, Norwegii, Szwecji, Holandii i Wielkiej Brytanii,

Jak znaleźć pracę za granicą?

Znalezienie pracy za granicą nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Najlepszym sposobem jest szukanie pracy przez agencje zatrudnienia. Tego typu firmy oferują wiele ofert pracy, z różnych branż, również dla osób, które nie posługują się językiem obcym. Agencje pracy za granicą pozwalają znaleźć legalną pracę, u sprawdzonych pracodawców, oferują pomoc w załatwieniu formalności i zakwaterowania. Pracy można szukać również na popularnych portalach w zakładce praca za granicą, a także sprawdzać ogłoszenia w konkretnych krajach. Wiele osób wyjeżdża do wybranego kraju i dopiero na miejscu szuka zatrudnienia. To dość ryzykowne rozwiązanie, w takim wypadku konieczna jest znajomość języka obcego i zaplecze finansowe, pozwalające utrzymać się przez kilka pierwszych tygodni. Aby szybko znaleźć pracę, warto odwiedzić miejscowe agencje zatrudnienia lub agencje pracy. Dobrym sposobem na znalezienie pracy jest polecenie przez znajomego. W ten sposób można dowiedzieć się o danym pracodawcy, poznać warunki zatrudnienia, a dzięki obecności bliskie osoby, szybciej zaaklimatyzować się w obcym kraju.

Decyzja o wyjeździe do pracy za granicą nie jest łatwa. Trzeba się do niej dobrze przygotować, wybrać kraj emigracji, zadbać o potrzebne zaplecze finansowe. Warto skorzystać z pomocy agencji, które pomogą przejść proces rekrutacji i skierują do wiarygodnych pracodawców.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Biuro Pracy Workcentre.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
107 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *