Praca i kariera

Faktoring pełny — czy to możliwe?

• Zakładki: 69


Faktoring pełny (inaczej bez regresu) to usługa finansowa polegająca na tym, że firma faktoringowa bierze na siebie odpowiedzialność na wypadek niewypłacalności odbiorcy towarów lub usług. Ta forma faktoringu może cieszyć się coraz większym zainteresowaniem z uwagi na zagrożenie światowym kryzysem gospodarczym, ale nie jest aż tak prosta do uzyskania. Jest raczej dedykowana dla dużych firm, które mają możliwość zabezpieczania transakcji handlowych za pomocą ubezpieczenia. Sprawdź alternatywę dla faktoringu pełnego!

Dla kogo faktoring pełny?

Można powiedzieć, że faktoring pełny to idealna opcja dla wielu przedsiębiorców. Przy tym rodzaju faktoringu ryzyko niewypłacalności odbiorców (czyli dłużników faktoringowych) ponosi firma ubezpieczeniowa, która ubezpiecza transakcje handlowe faktora lub faktoranta. Faktoring bez regresu bardzo często ma zastosowanie przy eksporcie, gdy nie ma wystarczającej wiedzy na temat odbiorców i ich zwyczajów płatniczych. Przy faktoringu pełnym można natknąć się na limity, które mogą blokować rozwój przedsiębiorstwa na rynkach zagranicznych. Trzeba też mieć na uwadze, że polisa ubezpieczeniowa jest kosztowna, zatem nie jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich firm.

Jaka alternatywa dla faktoringu bez regresu?

Najprościej jest się zdecydować na faktoring niepełny, gdzie ryzyko stoi po stronie sprzedawcy towarów i usług. Wcześniej jednak firma faktoringowa może zbadać sytuację finansową danego odbiorcy i ocenić, czy potencjalny dłużnik faktoringowy jest w stanie zapłacić za fakturę w wyznaczonym terminie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
109 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *