Najczęstsze przyczyny depresji u mężczyzn

Rate this post

depresjaDepresja – objawy i definicje

Złe chwile i smutne dni mogą pojawić się w życiu każdego człowieka. Związane są zarówno z wydarzeniami losowymi, jak i chwilowym spadkiem nastroju i brakiem energii, wynikającym nawet z niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jednak w niektórych przypadkach, kiedy stan przygnębienia jest przewlekły, dokuczliwy i nie można pokonać go samodzielnie, pojawia się podejrzenie, iż mamy do czynienia z depresją.

Głównymi objawami, oprócz obniżonego nastroju, są poczucie winy, pesymizm, niechęć do podejmowania działań i do życia. W najbardziej skrajnych przypadkach może dochodzić do myśli, a nawet prób samobójczych. Dodatkowymi objawami są niezdolność do przeżywania radości, spowolnienie, zaburzenia koncentracji, zaburzenia rytmu dobowego (senność lub bezsenność) oraz brak apetytu. Zgodnie z dotychczasowymi badaniami i obserwacjami, objawy te są wspólne dla mężczyzn i kobiet.

Przyczyny męskiej depresji

Można wymienić kilka przyczyn depresji u mężczyzn, z czego najczęstszą są problemy małżeńskie. Mężczyźni i kobiety przeżywają dyskomfort za każdym razem, kiedy dochodzi do kłótni czy nieprzyjemnych sytuacji w związku, jednak panom zwykle trudniej jest odreagować związany z tym stres. Podczas gdy kobiety dążą do rozmów o dręczących je problemach, mężczyźni unikają tematu i związanych z nim emocji. W efekcie stres z nimi związany może narastać „w głębi”, a brak możliwości rozładowania go – prowadzić do poważnego obniżenia nastroju.

Kolejną przyczyną depresji mogą być problemy intymne, czyli impotencja lub zaburzenia hormonalne, związane ze zbyt niskim poziomem testosteronu. W obu tych przypadkach depresja jest zjawiskiem wtórnym do innego schorzenia i jego wyleczenie może prowadzić także do wyleczenia ze stanów depresyjnych, choć nie zawsze idzie to ze sobą w parze.
Istotnym czynnikiem ryzyka jest także posiadanie dzieci. Dopiero niedawno odkryto, że mężczyźni przeżywają problemy psychologiczne, stając się ojcami.

Wiąże się to z bardzo istotnymi zmianami w życiu, takimi jak przyjęcie odpowiedzialności za nowego członka rodziny, poświęcenie mu swojego czasu i energii, z czego może wynikać zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Co więcej, w pierwszych miesiącach życia dziecka również pożycie seksualne małżonków może ulec pogorszeniu, powodując nieprzyjemne poczucie odrzucenia u mężczyzny, nasilone jeszcze przez fakt, iż teraz to nie on jest najważniejszy w życiu kobiety, bo dziecko zajęło pierwsze miejsce.

Bardzo istotną przyczyną depresji jest brak pracy, problemy zawodowe lub brak pieniędzy. Mężczyźni, którzy nie mogą zapewnić swojej rodzinie takiego bytu, jaki chcieliby zapewnić, są szczególnie narażeni na poczucie winy i przygnębienia, które tym bardziej utrudnia im znalezienie nowej, dobrej pracy. Z kolei brak posady nasila stany depresyjne, zamykając błędne koło. W niektórych przypadkach również przejście na emeryturę może powodować podobne problemy emocjonalne.

Podsumowanie

Na zakończenie, warto zauważyć, że wiele czynników wywołujących spadek nastroju będzie tożsamych u mężczyzn i u kobiet. Dodać należy, że szczególnie podatne na depresję będą te osoby, u których partner również na nią cierpi, a w życiu zawodowym i osobistym mają poważne problemy. Podkreślić należy także, iż depresja to choroba, z którą trudno walczyć samemu. Aby została skutecznie wyleczona, powinna być zastosowana zarówno terapia psychologiczna, jak i farmakologiczna. Niezbędne jest również wsparcie rodziny chorego, w tym podkreślanie, iż jest potrzebny, zarówno jako mąż, jak też ojciec.


 

Artykuł powstał przy udziale witryny http://www.aptekakamagra.pl/levitra.html

Może Ci się również spodoba